Going out to lunch
Applebee’s lunch combo: $7.29 to $8.99
Buying lunch every workday is a costly habit. If you pack lunch instead of going out, you can save $5 to $15 per meal — which is an easy way to save money and might put over $100 back into your bank account each month.
1 thought on “20 Unnecessary Things You Are Wasting Money On”
I do not have any choice in the gas I buy when the manufacturer states to use premium gas. I usually follow recommendations when using a product. If there is a problem, I can say “I followed the directions and still had the problem”.